Класифікація типів ЦТП

В нас є стаття, що стосується ЦТП і ІТП (“Центральні теплові пункти і індивідуальні теплові пункти”), радимо її вивчити, щоб мати розуміння, що таке ЦТП. У цій статті поговоримо, про класифікацію типів ЦТП.

Нагадуємо, що тепловий пункт – це приміщення для підготовки води, яка необхідна для системи опалення (теплопостачання), системи гарячого водопостачання (ГВП) і технологічних навантажень.

Для визначення типів центрального теплового пункту (ЦТП) застосовуються такі критерії:

 • системи тепловодопостачання, підключені в ЦТП;

 • схеми приєднання систем тепловодопостачання;

 • склад обладнання ЦТП;

 • розташування ЦТП щодо нульової позначки поверхні;

 • тип компоновки і стандарти, за якими виготовлено встановлене обладнання.

Типоутворюючі критерії мають таке значення:
1.Система тепловодопостачання, підключені в ЦТП:

опалення;

гаряче водопостачання;

холодне водопостачання;

2. Схема приєднання системи тепловодопостачання:

опалення за схемою приєднання:

– незалежна схема опалення

– залежна схема опалення з елеваторним вузлом

– залежна схема опалення насосами змішування

холодне водопостачання за кількістю зон водопостачання:

– 1 зонна схема

– 2 зонна схема

– 3 зонна схема

гаряче водопостачання

за схемою включення насосів:
– циркуляційна

– підвищувальна

– циркуляціонно-підвищувальна

за схемою приєднання до джерела:
– закрита схема

– відкрита схема

за кількістю зон водопостачання:
– 1 зонна схема

– 2 зонна схема

– 3 зонна схема

3.Склад обладнання ЦТП

Склад обладнання ЦТП враховується за кількістю блоків і вузлів основного обладнання та додаткового обладнання:

Блок основного обладнання – набір з більш ніж однієї складової основного (водопідігрівач, насос) і необхідного допоміжного (запірна арматура, що показують прилади, і ін.) Обладнання, які разом виконують певну функцію і виконані конструктивно з’єднаними, при цьому забезпечують задані параметри теплопостачання за умови роботи одночасно всіх одиниць обладнання. (Приклад – блок водопідігрівача системи ГВС, що складається з 2-х теплообмінників, які забезпечують задані параметри тільки при одночасній роботі).

Вузол основного обладнання – набір з однієї або декількох одиниць основного (водопідігрівач, насос) і необхідного допоміжного (запірна арматура, що показують прилади, і ін.) Обладнання, які разом виконують певну функцію, виконані конструктивно з’єднаними і забезпечують необхідну нормативами надійність тепловодопостачання (резервування) . При цьому для забезпечення заданих параметрів необхідність одночасної роботи одиниць основного обладнання, що входять до складу, визначається проектом. (Приклад – вузол насосів ХВП, що складається з 3-х насосів. Для забезпечення необхідних параметрів водопостачання одночасно в роботі можуть знаходитися 1 або 2 насоси, при цьому 1 насос знаходиться в резерві).

Додаткове обладнання – представляє запірну арматуру, прилади, трубопроводи, і ін. Відповідно до проекту, необхідне для функціонування вузла або блоку. (Приклади – 1) вузол насосів підживлення опалення включає в себе 2 насоса (для забезпечення функції резервування), зворотні клапани (2 шт.), Запірну арматуру (8 засувок), 4 манометра, 6 кульових кранів малих діаметрів, фільтр, труби різних діаметрів , водомір, автоматичні вимикачі й пускачі для насосів. 2) блок водопідігрівачів ГВП включає в себе – 2 теплообмінника (2 ступінчаста схема), запірну арматура (8 засувок, 8 кранів малих діаметрів), 4 манометра, труби різних діаметрів, запобіжний клапан, зворотний клапан, 4 термометра, 2 фільтра.)

4. Розташування ЦТП щодо нульової позначки поверхні:

 • наземні ЦТП

 • підземні ЦТП

 • заглиблення ЦТП

 • підвальний ЦТП

 • вбудований ЦТП

 • окремо розташовані ЦТП

В окремо розташованих передбачені:

– система припливно-витяжної вентиляції

– вузол пожежних насосів, що передбачає наявність 2-х насосів, прилад автоматичного управління, трубопроводи, запірну арматуру, прилади відповідно до проекту. Зонность системи відповідає системі ХВП.

У заглиблених (підвальних і підземних) теплових пунктах передбачений автоматизований дренажний насос (марки КМ).

Опис розташування будівельної частини ЦТП щодо нульової позначки поверхні вироблялося наступним чином. Основний тип наземних теплових пунктів, розташованих в окремих будівлях, вбудованих, вбудованих без заглиблення, збільшується на 100, для заглиблених і підземних – не змінюється.

Цей критерій також передбачає (але не є визначальним) в складі обладнання ЦТП, розташованих нижче рівня, наявність автоматизованого дренажного насоса.

5. За типом компонуванні і стандартам встановленого обладнання:

– неблокові ЦТП – це теплові пункти виконані з використанням обладнання, виготовленого за вітчизняним стандартам (кожухотрубні секційні теплообмінники, насоси типу К і КМ, МЛ, запірна арматура – засувки);

– блокові ЦТП – це теплові пункти виконані єдиним блоком заводської готовності переважно на каркасі і одному фундаменті, із забезпеченням доступу до обладнання як до всього блоку, з використанням енергозберігаючого компактного обладнання, виробленого із закордонних стандартам.

– модернізовані ЦТП – це теплові пункти, виконані переважно за типовими схемами розташування обладнання , з компонуванням обладнання по вузлах і забезпеченням нормативних відстаней між обладнанням з використанням енергозберігаючого компактного обладнання, виробленого із закордонних стандартам.

Основними типо утворюючими критеріями в класифікації типів ЦТП є склад систем теплопостачання, підключених в ЦТП і склад обладнання. Вони визначають основний тип ЦТП. Решта критеріїв доповнюють опис основного типу ЦТП, зазначеного у відповідності з основними типо утворюючими критеріями.

Автор | 2021-10-10T21:16:28+00:00 29 Жовтня, 2020|Проектування|0 коментарів