Монтаж теплотрас – це складний процес, що вимагає комплексного підходу. Дотримання технологічного процесу можливе лише за наявності досвідчених працівників, землерийної, зварювальної, вантажопідйомної техніки.
В незалежності від підземної або наземної прокладки теплотраси велике значення має вибір труб. Неправильно підібраний матеріал і ізоляційний шар в результаті призводить до втрат тепла більше 30%. Розглянемо докладніше ці та інші питання.
Способи монтажу
Існують два варіанти прокладки теплопроводу:
- Канальний.
- Безканальний.
Другий спосіб вважається менш витратним, але має суттєві недоліки: по-перше, відкритий грунт корозійний для труб, по-друге, при ньому важче здійснювати ремонт. У зв’язку з чим, труби практикують поміщати в канали на опорах. Зручніше користуватися теплоізольованими трубами із заводською ізоляцією, які вже підготовлені до ґрунтового укладання. Не ізольовані потребують накладанні додаткового захисного шару.
Система прокладки
Прокладання теплотраси буває:
- однотрубне;
- двотрубне;
- променеве.
Найбільш відома і прогресивна схема – двотрубна – доступність розцінок, надійність та ефективність. Принцип роботи: вода заходить по першій трубі до верхнього радіаторні торця, а повертається – з нижнього по другій. Управління батареями здійснюється термостатичними вентилями.
Обираємо труби
Щоб уникнути виникнення гідроудару, вони повинні відповідати встановленим параметрам, зазначеним в СП 60.13330.2012.
Оцинкована сталь. Ні температурних меж, вільно витримує 12 атм. Високоміцний матеріал. Складність укладання і висока вартість.
Поліпропілен. Синтетик з температурним обмеженням 95 С. Максимальний показник тиску не повинен перевищувати – 0,9 МПа. Переваги – гарна міцність, надійні зварні скріплення, оперативна установка.
Зшитий поліетилен. Термостійкий і міцний матеріал. Температурний максимум – 95 С. Тиск 12 атм. Розрив практично виключений. Зручний монтаж, цінова доступність.
Металопластик. За технічними показниками – схожість з поліпропіленом. Монтуються за допомогою прес-фітингів, так типові з’єднання не рятують від протікання. Це позначається на вартості.
З урахуванням всіх параметрів рекомендується використовувати оцинковані труби для прокладки центрального опалення. Решта матеріали знаходять застосування для локальних опалювальних систем.
Альтернатива – теплоізольовані труби
Взимку теплотраси навіть з високоякісним матеріалом можуть промерзнути. Для зведення ризику до мінімуму використовується ізоляція теплотраси. Зокрема для зовнішніх тепломереж ефективні теплоізольовані труби (95 С і 1,0 МП).
Вони бувають виготовленими з металу, пластику або металопластика, різного діаметру (одно-двох або чотирьох трубна варіація), застосовуються як в прямому напрямку, так і з вигинами, в трійниках і т.п. Все більшої популярності набуває модифікований поліетилен. Такі труби з пінополіуретанової ізоляцією, що мають поліетиленову обкладання без швів, знаходять широке застосування.
Підбираємо теплоізоляцію
Список найбільш популярних ізоляційних матеріалів при укладаннях теплових трас:
Скловата. Для металопластикових виробів. Низька щільність і гідроізоляція.
Базальтовий утеплювач. Хороші теплоізоляційні властивості. Легкість монтажу, довговічність. Висока вартість.
Пінополістирол. Багаторазовий матеріал. Для прямолінійного напряму. Не еластичний. Він легко руйнується, пожежонебезпечний.
Пінополіуретан. Популярний утеплювач. Наноситься на труботрасси будь-якої конфігурації, відмінно знижує втрати тепла. Необхідний кожух для захисту від ультрафіолету.
Поліетилен. Висока міцність. За більшістю параметрів походить на сталь. Серед недоліків – висока вартість, нестійкість до ультрафіолету.
Проводити утеплення без професійного досвіду складно. Теплоізольовані в заводських умовах труби для теплотрас допоможуть швидко змонтувати систему.
Етапи монтажу
До покупки труб проводиться підготовчі процедури, що визначають основні моменти теплотраси:
- Системне проектування.
- Підготовка місця.
- Установка.
Проведення всього комплексу робіт позначається на підсумковій вартості проведення опалення.