Монтаж трубопроводів – особливості, монтаж, складнощі

Загальні відомості:

Трубопроводи – це пристрої, призначені для транспортування газоподібних, рідких, сипучих речовин. Вони являють собою щільно з’єднані прямі долі труб, деталей, запірної арматури, контрольно-вимірювальних приладів, опор і підвісок, прокладок, ущільнень і матеріалів, які застосовуються для теплової та антикорозійного ізоляції.

Технологічні трубопроводи – це трубопроводи промислових організацій, за якими проходить транспортування: сировин, пару, води, палива, відходів виробництва та ін.

Складність виготовлення та монтажу технологічних трубопроводів полягає в:

 • характері агресивності речовин, що транспортуються (вода, газ, пар, нафта, спирт, кислоти та ін.);

 • конфігурації обладнання, в наявності і кількості з’єднань, компенсаторів, контрольно-вимірювальних приладів, опорних конструкцій;

 • характері розташування трубопроводів: траншеї, канали, естакади, етажерки, а також в умовах і висотах, незручних для робіт.

Технологія монтажу трубопроводів включає наступні операції: розбивку траси трубопроводу; установку опор і підвісок; укрупнювальне збирання вузлів і блоків; укладку, складання та зварювання трубопроводу; монтаж компенсаторів, арматури, дренажних пристроїв, приладів контролю та автоматики; випробування готових ліній, здачу їх замовнику.

 • Розбивка траси трубопроводу

  Процес полягає в перенесенні на місце прокладки осей і відміток трубопроводів і розмітці місць установки опор і кріплень, компенсаторів і арматури. Розбивку виконують за допомогою струни, виска, сталевих, рулеток, лінійок, косинців, шаблонів, теодоліта, нівеліра і гідравлічного рівня. Процес проводиться по монтажним кресленням, на яких вказані прив’язки осей трубопроводів до перекриттів, стін і колон, позначки і ухили.

 • Встановлення опор і підвісок

  В процесі установки опор і підвісок важливо враховувати переміщення трубопроводів від теплового розширення. При складанні вони повинні бути зміщені на величину від центру опори в сторону, протилежну подовженню. Тяги підвісок трубопроводів, що не мають теплових переміщень, встановлюються тільки по вертикалі, а ті, що мають температурні переміщення, – з нахилом. Теплове подовження трубопроводів відбувається в сторону, протилежну найближчій нерухомій опорі. Не варто за напрямок подовження трубопроводу приймати напрямок руху продукту, адже ці два руху ніяких не пов’язані між собою

 • Укрупнювальне складання вузлів і блоків

  Укрупнювальне збирання блоків трубопроводів виконують на жорстких, стелажах, а іноді на майданчику, поверхня якої забетонована або утрамбована. Складальні майданчики зазвичай розташовуються поблизу об’єкта в зоні дії монтажного крана. Укрупнення в блоки поза зоною монтажного крана важко, так як викликає проблеми з вантаженням та перевезенням блоків до місця монтажу, що часто призводить до необхідності зменшувати можливі їх габарити і вага. Перед складанням з деталей, елементів і вузлів трубопроводів знімають тимчасові заглушки і пробки, які захищають їх кінці від забруднення в період зберігання і транспортування. Крім того, при укрупненні деталі знежирюють і продувають, а також ретельно перевіряють, чи немає сторонніх предметів усередині елементів і вузлів. Складання вузлів в блоки виробляють після контрольних замірів готових вузлів і будівельних розмірів будівлі в місцях установки блоків. При необхідності після цього на вузлах і елементах відрізають припуски або, навпаки, вварюють патрубки. Під час складання всі фланцеві з’єднання повинні бути повністю затягнуті з установкою прокладки, а зварні стики заварені до підйому блоків в проектне положення. При складанні повинно бути зафіксовано правильне взаємне положення елементів, що стикуються.

 • Складання і зварювання трубопроводу

  Перед складанням і зварюванням труби повністю очищаються від ґгрунту і бруду, перевіряється форма кромок. Виправлені кінці труб повинні при складанні збігатися. Еліпсність по торця, вм’ятини і забоїни не повинні перевищувати величин, що допускаються стандартами на труби які поставляються.

  При дуговому зварюванні потрібно очистити до металевого блиску кромки і прилеглі до них внутрішню і зовнішню поверхні на ширину не менше 10 мм. Зміщення кромок при зварюванні не повинно перевищувати 20% товщини стінки і не повинно бути більше 3 мм.

  Стикуються труби за допомогою центраторів, домкратів та інших пристосувань, котрі забезпечують взаємне поєднання кромок. Стики труб при дуговому зварюванні фіксують прихватками. У будь-якому випадку кількість прихваток повинно бути не менше трьох, їх довжина повинна складати 60-80 мм, товщина – не менше 4 мм. Стики зварних труб з односторонніми поздовжніми прямими швами збирають так, щоб ці шви були зміщені відносно один одного не менш ніж на 100 мм. Двосторонні поздовжні і спіральні шви можна не зміщувати.

Після монтажу компенсаторів, арматури, дренажних пристроїв, приладів контролю та автоматики проводиться випробування готових ліній трубопроводу і здача їх клієнту.

Автор | 2021-10-07T22:37:31+00:00 18 Вересня, 2020|Монтаж|0 коментарів