Погляд зсередини: що таке гідравлічний удар

Що ж таке гідравлічний удар або скорочено гідроудар?

Гідравлічний удар – комплекс явищ, які відбуваються з рідиною при різкому зменшенні швидкості її течії, що тягне за собою різкі підвищення і пониження тисків.

Кавітація – мікроскопічний гідравлічний удар, що виникає в результаті руйнування бульбашок повітря, утворюючи дрібні кратери на внутрішній поверхні насоса. Саме в насосах найчастіше і виникає кавітація.

Для розуміння процесу гідроудару уявіть, що якщо по трубопроводу тече рідина і в якийсь момент відбувається перекриття її краном, засувкою або іншою запірною арматурою, то рідина в трубі не відразу зупиниться. Спочатку зупиняться передній шар у самого крана (засувки), наступні шари рідини не маючи можливості продовжувати рух будуть тиснути на передній шар стискаючи його і поступово зупиняючись. У таких шарах, що слідують один за одним і буде утворюватися підвищений тиск, який у вигляді ударної хвилі відіб’ється від крана (засувки) з напрямком зворотному русі рідини.

Процес гідроудару призводить до аварій, тому щоб його уникнути необхідно ще на стадії проектування і в процесі експлуатації прораховувати систему і можливість трубопроводів протистояти цьому процесу. Для захисту від гідроудару використовуються різні протиударні заходи і пристрої, які діляться на дві групи:

  • які створюють ефект відображення змін напору з протилежним знаком;

  • які змінюють характеристику джерела виникнення гідроудару за рахунок зниження вібрацій і усунення коливань тиску.

До пристроїв, що захищають від гідроудару відносять запобіжні клапани або розривні мембрани, які здатні в разі підвищення тиску скидати рідини в спеціальні резервуари. Також ефективно використовують спеціальні впускні клапана, які впускають і защемляють повітря в місцях утворення розриву суцільності потоку рідини. Повітря не дає змоги розійтись хвилям рідини в трубі при їх зворотному русі, щоб не викликати підвищення тиску. Впущене повітря після цього знищується. Ще одним способом боротьби з гідроударами вважається впуск води в трубопровід з басейнів, які відділяються зворотними клапанами від захищених трубопроводів. Процес впуску води з басейну здійснюється при зупинці насоса і зниженні тиску.

Іноді перед засувками встановлюють пружинні компенсатори, які приймають на себе тиск при гідравлічному ударі.

Автор | 2021-10-10T22:42:23+00:00 11 Серпня, 2020|Монтаж, Огляд та технології|0 коментарів