Що таке ІТП і ЦТП: їх плюси і мінуси

Перш ніж говорити про відмінності ІТП і ЦТП, треба спочатку дати визначення теплового пункту.  Простими словами, тепловий пункт – це приміщення для підготовки води, яка необхідна для системи опалення (теплопостачання), системи гарячого водопостачання (ГВП) і технологічних навантажень. З визначенням розібралися, пора перейти до розкриття двох абревіатур ЦТП і ІТП.

ІТП – індивідуальний тепловий пункт, той же самий тепловий пункт, визначення якого вище, що забезпечує навантаженнями одну будівлю або частину будівлі. Як правило, ІТП знаходиться в одній будівлі (житловий будинок, дитячий садок і т.п. будівлі), яке може бути вбудовано в будівлю і розташовуватися в підвальному приміщенні або бути прибудованим до будинку. ЦТП – центральний тепловий пункт, всі ті ж функції, що і в ІТП, але забезпечує навантаженням більше одного будинку. Як правило, ЦТП – окремо розташована споруда, з обов’язковим проїздом до нього і яке обслуговує групу будинків. Напевно бачили одноповерхову будівлю біля будинку.

У центральних теплових пунктах рекомендується передбачати: вбиральню з умивальником, шафу для зберігання одягу, а також місце для прийому їжі. В ІТП цього всього немає, тому це один з плюсів ІТП в порівнянні з ЦТП.

Технічних тонкощів в пристрої теплових пунктів дуже багато і всі вони відображені в нормативному документі СНиП 2.04.07-86, який роз’яснює вимоги як для ІТП, так і для ЦТП. Мінімальна висота для ІТП повинна становити 2,2 м, а мінімальна висота для ЦТП 3,6 м. ІТП можна розташовувати під житловими квартирами, тому, найчастіше нежитлові всі перші поверхи житлових будинків, або саме певна частина першого поверху, під яким розташовується ІТП . Це свого роду як плюси, так і мінуси, все індивідуально.

Виникає питання, а хто ж все-таки визначає і вирішує, що проектувати (будувати) ІТП або ЦТП? У вирішенні цього питання бере участь своє коло фахівців, як правило, архітектори та інженери генерального плану (генпланісти), які визначають вигляд майбутнього району та проектувальники теплових пунктів спільно з проектувальниками теплових мереж. Найчастіше рішенням зупиняються на ІТП, так як не треба будувати окрему будівлю біля житлових будинків, це не псує вигляд району та як-не-як це все-таки будівля на землі. А земля зараз дуже дорого коштує, та до того ж в тісному міському середовищі, і ніхто не хоче будувати ЦТП на ній. Це можна вважати другим і найголовнішим плюсом ІТП в порівнянні з ІТП.

В ідеалі, необхідно провести маркетингове дослідження і прорахувати економічну ефективність, щоб конкретика була відображена в цифрах. Головне, щоб не забувалося про технічні складності, які можуть виникнуть, якщо в існуючому районі будувати ЦТП, адже як правило, в такому районі під землею вже немає вільної ділянки куди можна «вставити» ЦТП. Зробити це можна, ось тільки з’явиться необхідність винесення всіх підземних комунікацій з ділянки будівництва ЦТП.

Ось тільки вже 21 століття, а розрахунку ефективності поки ніхто не бачив. Сподіваємося, що колись з’явиться.

Автор | 2021-10-10T21:30:32+00:00 27 Жовтня, 2020|Огляд та технології, Проектування|0 коментарів